Wednesday, August 1

Giant Eagle Match Ups 8/2-8/8





20¢ Bonus Fuelperks
8/2 – 8/22 for every $50 you spend of gift cards
This is a great perk since its school shopping season! I have 4 kids and I am always driving from different malls, outlets and retail centers to get the kids what they want for school.
With over 150 retailer gift cards available you should be able to find your favorite stores.


Freebies for the week
*Gerber Graduates Grabbers $1.50
75¢/1 Gerber Graduates Grabbers
$2/2 Printable 
Final Price: as low as FREE

*Colgate Toothpaste $1.50
75¢/1 from 8/5 RP
Final Price: FREE


No coupon needed
These aren’t stock up prices, but it’s an average price if you need the item

Giant Eagle water $2.48
Crystal Light $2
Gatorade 2 FREE Instantly wyb 10 = 12 for $10
Pepsi 12 packs, 6 or 8 packs  $2 Off Instantly wyb 3 = 3 for $9
FREE GE Hamburger/Hot Dog Buns wyb 1 Frito Lay Multipack $6.99
$1 Off Instantly Lipton 100% natural tea 64 oz = 2 for $3
Betty Crocker Potatoes $1
Smuckers Jams or Jellies $2.50
Kraft Shredded or Chunk Cheese $2
Kraft Singles $2
Dole 100% Juice or Trop50 Lemonade $2.50
Sugardale Bacon 16oz $2.99
Brownberry Italian or Italian Wheat bread B1G1 FREE
Entenmann’s Chocolate Chip cookies B1G1 FREE
__________________________________________________

$5 oyno wyb $20 participating products below:
Keebler Chips Deluxe $2.50 (Up to $3.49 Shelf Price)
55¢/2 from 7/29 RP
Final Price: $1.95 each wyb 2 or $1.33 each wyb 8 after catalina


Townhouse Crackers or Cheez-Its $2.50 (Up to $3.49 Shelf Price)
Final Price: As low as $1.88 each wyb 8 after catalina

Eggo Family Size Waffles $5 (Up to $5.49 Shelf Price)
Final Price: As low as $3.75 each wyb 4 after catalina

Dasani 24pk $4.50 (? shelf price)
Final Price: $3.50 each wyb 5 after Catalina


Kelloggs Cereal $3 (Up to $4.79 Shelf Price)
$1/2  Corn Flakes Printable
$1/3 Corn Flakes or Raisin Bran Printable
50¢/1 Mini-Wheats with touch of fruit Printable
70¢/1 Mini Wheat with touch of fruit Printable
$1/2 Mini Wheats Little Bites Cinnamon Roll or touch of Fruit from 7/8 RP
$1/3 Frosted Mini Wheats Little Bites from 7/29 RP
$1/2 Frosted Mini Wheats from 7/29 RP
70¢/1 Raisin Bran Cinnamon Almond from 7/8 SS (if included)
Final Price: As low as $1.60 each or 89¢ each wyb 7 after catalina IF Cinnamon Almond is included


Poptarts $1.88 (Up to $2.50 Shelf Price)
$1/3 6ct+ from 7/20 RP, Printable
Final Price: $1.55 each wyb 3 or $1.13 each wyb 12 after catalina


Rice Krispies Treats $4.50 Big Pack (Up to $6.19 Shelf Price)
Final Price:  $3.50 each wyb 5 after catlalina

Special K Bars $4.50 Big Pack (Up to $6.19 Shelf Price)
Final Price: $3.50 each wyb 5 after catalina

Fiber Plus Bars $4.50 Big Pack (Up to $6.19 Shelf Price)
75¢/1 FiberPlus Antioxidants bars from 6/17 RP
$1/2 Fiber Plus Printable
Final Price: As low as $3 each or $2 each wyb 5 after catalina

Kelloggs Fruit Snacks $2 (Up to $3.09 Shelf Price)
50¢/2 Printable or from 6/24 SS
60¢/2 Printable
Final Price: As low as $1.40 each wyb 2 or $1 each wyb 10 after catalina!
________________________________________________
$7 oyno wyb $20 of participating items below:
*Unilever coupons have a limit of 2 “like” coupons per shopping trip so you’ll have to mix & match to reach the $20
Hellman’s Mayonnaise  $3 (up to $4.99 Shelf Price)
75¢/1 Hellmann’s Olive Oil Product from Recycle Bank
$1/1 Giant Eagle eOffer
70¢/1 from 7/29 RP
Final Price: As low as $1.50! 


Knorr Side Dishes $1 (Up to $1.25 Shelf Price)
Final Price:  $1
*Great filler item to reach the $20 mark!


Wish Bone $2 (Up to $2.79 shelf price)
40¢/2 or 25¢/1 from 7/29 RP
$1/2 MakingLifeBetter.com or Giant Eagle eOffer
Final Price: As low as $1.50 each! 


Ragu $1.25 (Up to $2.29 Shelf Price)
50¢/2 CellfireGiant Eagle eOffer
60¢/2 from 7/29 RP
Final Price: As low as 65¢ each! 


Lipton Tea Bags $3 (Up to $3.99 Shelf Price)
40¢/1 from 7/29 RP
Final Price: $2.20


Lipton Tea & Honey $2.50 (Up to $3.49 Shelf Price)
60¢/1 from 7/29 RP
40¢/1 from 7/29 RP
75¢/1 Giant Eagle eOffer
Final Price: As low as $1.30 


Skippy $3.50 (Up to $3.79 Shelf Price)
50¢/1 CellfireGiant Eagle eOffer
Final Price: $3 


Country Crock $3 (Up to $3.99 Shelf Price)
50¢/1 or 60¢/1 from 7/29 RP
$1/1 Giant Eagle eOffer
Final Price: As low as $1.80 

Deal Scenario using Sale Prices:
(2) Hellmans mayo $3 = $6
use: (2) 70¢/1 from 7/29 RP
(2) Wish bone $2  = $4
use: (1) $1/2 MakingLifeBetter.com or Giant Eagle eOffer
(2) Ragu $1.25 = $2.50
use : (1) 60¢/2 from 7/29 RP
(2) Lipton Tea & Honey $2.50 = $5
(2) 60¢/1 from 7/29 RP
(1) Country Crock $3  = $3
(1) 50¢/1 from 7/29 RP
Total Before Coupons = $20.50
Minus coupons  ($8.40)
Pay: $12.10
Get $7 OYNO
Final Price: $5.10 for 9 items 57¢ each!! 
_______________________________________________________
$4 oyno wyb 4 of the participating items below :
Magnum Ice Cream Bars $4

$1.50/2 Printable, Printable or from 7/29 RP
Final Price: $2.25 each wyb 4 after catalina


Klondikes 4-6ct. 3 for $10 ($3.33)

Final Price: $2.33 each wyb 4 after catalina

Good Humor Novelties 6ct. $3

Final Price: $2 each wyb 4 after Catalina
 _________________________________________________

Bonus 20¢ fuelperks wyb 2 of the products below:

Brawny Paper Towels 8 Giant Rolls $9.99
$1/1 2pk Giant Rolls+ from 6/24 RP
$1/2 from 6/24 RP
$1/1 6pk+ Facebook
Final Price: As low as $8.99 each
 
Angel Soft 24 double rolls $9.99
25¢/1 or $1/2 4-double rolls+ from 5/20 RP
$1/1 12-double roll or larger Printable
Final Price: As low as $8.99

Sparkle 12 large rolls $9.99

$1/1 6-regular roll or larger Printable
Final Price: $8.99
__________________________________________________

Bonus 20¢ Fuelperks wyb $20 in participating items below :
Johnson & Johnson Baby Products $3
75¢/1 from 7/29 RP
$1.85/1 Johnson’s Baby Bedtime Wash and Johnson’s Baby Bedtime Lotion Printable
$1/1 Baby Powder Printable or from 6/10 RP or Facebook
Final Price:  As low as $1.15 each
__________________________________________________

1 FREE Sierra Mist 2L wyb 2 Tostitos or Rold Gold Products
Tostitos or Rold Gold $2.50
$1 Off Tostitos and Salsa from 7/22 MTS
$1/2 Tostitos
 Giant Eagle eOffer Final Price: $4 for 2 bags of chips/pretzels and 2L of Sierra Mist

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees $2
$1/3 Target Coupons Printable
55¢/3  Lean Cuisine Printable
$1/4 Printable
$1/2 Printable
Final Price: As low as $1.50

Yoplait Go-Gurt or Splitz $2
$1/2 or 75¢/2 from 6/10 SS or 7/8 SS
75¢/2 Printable
85¢/2 EatBetterAmerica.com
Final Price: As low as $1.15 each wyb 2

Pringles Snack Stacks $2.50
50¢/1 from 7/22 RP
Final Price: $1.50

Super Pretzel $2
35¢/1  Printable
Final Price: $1.40 

Schwebel’s Roman Meal or Country Potato Bread $1.79
35¢/1 Printable (end)
$1/1 Roman Meal Printable
Final Price:  As low 79¢!

General Mills cereals $3
$1/2 GM Cereals from 7/15 SS
50¢/1 from 7/8 SS
50¢/1 Honey Nut Cheerios cereal (if included)
60¢/1 Honey Nut Cheerios Printable (if included)
Final Price: As low as $1.80

Hamburger Helpers $1
$1/3 or 75¢/3 from 7/15 SS
75¢/3 any flavor Hamburger Helper mixes
Final Price: 50¢ each!

Totino’s Party Pizza  $1.25
$1/4  Pizza Printable
$1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza

$1.10/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza
Final Price: $1 each

Totino’s  Pizza Rolls $1.25
75/3 Totino’s Rolls Snacks
85¢/3 Totino’s Rolls Snacks 
Final Price: As low as 68¢

Cascadian Farm Granola Bars $3
75¢/1  any Cascadian Farm product
85¢/1 any Cascadian Farm Product
Final Price: As low as $1.30 

Pillsbury Toaster Strudel or Biscuit Sandwiches $2
75¢/3 Pillsbury Toaster Strudel
85¢/3 Pillsbury Toaster Strudel
Final Price: $1.43 each wyb 3

Pillsbury Egg Scrambles $2
55¢/1 Frozen Pillsbury Egg Scrambles
65¢/1 Frozen Pillsbury Egg Scrambles
Final Price: as low as 70¢ 

Chex Mix, Bugles or Pillsbury Baguette Chips $1.99
75¢/2 Chex Mix from 7/8 SS
50¢/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack
60¢/1 Chex Mix or chex 100 Calorie Snack
Final Price: as low as 79¢

Jif $2.50
75¢/1 Jif To Go Facebook (If included)
$1/1 Jif Printable
Final Price: As low as $1 each if Jif to Go is included, $1.50 for Hazelnut!

Mt. Olive pickles, peppers or relish $1.77
$1/1 from 6/24 SS (exp 8/5)
Final Price: 77¢ ( You can usually get relish and peppers for FREE)

Johnsonville Breakfast Links, Patties, Chicken, Fresh or Smoked Sausage Links $3.99
$1/1 Pork & Chicken Sausage from 7/22 SS or 6/17 SS or 6/24 SS
$1/1 Chicken Sausage from 7/22 SS
75¢/1 Premium Fully-Cooked Sausage from 7/15 SS (if included)
$1/1 Italian Sausage Printable
55¢/1 Pork & chicken Sausage or Chicken Sausage Printable
$1/1 Johnsonville 50% Less fat Giant Eagle eOffer
Final Price: As low as $2.49

Creta farms bologna $1.25
$1/1 Printable
Final Price: 25¢

B1G1 FREE  
Luigi’s Italian Ice $2.40
75¢/1 or 75¢/2 from 7/22 RP
Final Price:  As low as 90¢

Hefty Tall Kitchen Trash Bags 14-22ct. $3
55¢/1 from 5/13 SS
Final Price:  $1.90

Herbal Essences or Aussie Hair Care $2.50
$3/2 from 8/5 RP
Final Price: $1 each wyb 2
Organix Hair Care $4
$2/1 from 7/22 SS
Final Price: $2

10 FREE Instantly wyb 35
Fancy Feast or Mighty Dog
$1/24 Fancy Feast from 5/20 RP
$2/12 Mighty Dog from 6/17 SS (exp 8/6)
$1/6 Mighty Dog Printable
Final Price:  As low as 29¢ each for Mighty Dog wyb 48












(thanks LadySavings!)


Couponlicious Email Never Miss A Deal

What's the Buzz on the Blog?

Blog Archive